Паломництво до Чернігова

IMG_0288Якщо поспостерігати за мурашником, можна побачити багато цікавого. Усі комашки метушаться, бігають, щось тягнуть, щось збирають, кудись поспішають, і мурашник все росте і росте.

Так і ми – люди, все метушимось, все бігаємо, кудись поспішаємо, щось збираємо, як у тому комашнику. І немає у нас часу «в гору глянути».

А Господь сказав: «Шукайте перш за все Царства Небесного, а все інше приложиться!»

Ми спробували вирватися від цієї метушні і організували подорож по святим місцям Чернігівщини.

IMG_0671Прохолодний ранок, був змочений нічним дощем, але погода обіцяла бути гарною. Заручившись молитовною підтримкою настоятеля Свято-Ольгинського храму Протоієрея Всеволода відправилися у путь.

Першим нас зустрів величний Собор Різдва Пресвятої Богородиці, що у Козельці. Цікава історія самого Козельця, і цікава історія будівництва цього Собору.  Собор – сбор – зібрання, головне місце. Будівництво Козелецького Собору пов’язане із сім’єю Розумовських. У них було два сини: Олексій І Кирило. Олексій був дуже вродливим хлопцем і мав чудовий голос. Співав у місцевому храмі на кліросі. Одного разу на різдвяні свята проїзд ‘жав цим містечком полковник Вишневецький, почув спів молодого юнака, і запросив до Петербурга, до імператорського хору. А вже там його побачила цесарівна Єлизавета. Він їй дуже сподобався, вона його наблизила до свого двору, дала титул графа, наділила землями та іншими почестями; надала титул графів усій його родині. І навіть таємно з ним повінчалася. Отак із грязі в князі.IMG_0673

Завдяки брату піднявся і Кирило. Вивчився за кордоном, підняв культурний рівень жителів Козельзя. Оточував себе талановитими художниками, письменниками, митцями. Згодом став гетьманом України, але це вже зовсім інша історія.

Собор будували усім миром. Будували 11 років і намічався він, як усипальниця родини Розумовських, але похована там лише Наталка – мати Олексія та Кирила.

У  верхній частині Собору – перлина Чернігівщини – величний іконостас. Виготовлявся він італійськими майстрами для Кремлівського Собору, але імператриця подарувала його Козельцю. З тих пір безліч людей від усіх усюд ідуть і їдуть, щоб побачити це диво.

IMG_0679Далі наш шлях пролягав  до селища Данівка – де розташований жіночий монастир на честь Святого Георгія Побідоносця., в якому зберігається чудотворна ікона Пресвятої Богородиці «Аз есмь с Вами и никто же на Вы». Образ дуже простий у своєму виконанні; без величних кіотів та масивних рамок. Домашній. Дивлячись на Богородицю одразу відчуваєш спокій, втихомирюєшся. Хочеться стояти – плакати і молити Богородицю – помилувати нас грішних, не відступатися від нас за наші провини. А Вона споглядає з ікони, неначе любляча мати, і отримуєш втіху та мир у душі.

Пресвята Богородиця – спаси нас!IMG_0688

В самому Чернігові в Єлецькому жіночому монастирі на нас чекала несподіванка. Сюди було перенесено мощі святого Феодосія Чернігівського;  вони стояли посеред храму відкриті для усіх богомольців. Наближалося свято Різдво Пресвятої Богородиці, а святитель довгий час працював і молився у цій жіночій обителі. IMG_0685За благословення настоятельки матушки Нектарії уся наша група приклалася до ковіньки (палиці) старця Лаврентія Чернігівського, яку він привіз з Афона і відтоді ніколи з нею не розлучався. Спробувавши смачного монастирського борщу та ароматного трав’яного чаю, ми вирушили далі до Свято-Троїцького кафедрального Собору, в якому зберігаються мощі Лаврентія, Феодосія та Філарета Чернігівських.

IMG_0687Святитель Філарет був нещодавно канонізований, у квітні 2009 року. Усе своє життя він присвятив науковій праці, боротьбі з протестантами та розкольниками. Вболівав за свою паству, хотів щоб усі були грамотні та освічені. Святитель не любив пліток, наклепів і пустих розмов. Коли батюшці казали, що там про нього говорили таке, а там  — таке; він відповідав, що цим вони знімають з нього гріхи і полегшують відповідь перед Богом, але своїй душі шкодять; і молився за тих хто засуджував його: «Прости їм, Господи, бо не відають, що творять!»

Назад їхали втішені, заспокоєні, умиротворені, задоволені. З надією і бажанням ще раз відвідати святу та благодатну землю Чернігівщини.

Комментарии запрещены.

Наш предстоятель УПЦ
Жовтень